health
Narkolepsja telewizyjna swiadczy o problemie. Zmiany zachodza w mozgu i ciele rosnie ryzyko otyosci
Najpierw przez dobre po godziny wybierasz film lub serial ktory chcesz obejrzec...
Wiele osób traktuje zasypianie przy włączonym telewizorze jako codzienny rytuał. Wydaje się to niewinnym nawykiem, a dźwięki ulubionego serialu lub filmu często pomagają się odprężyć i zasnąć. Są osoby, które notorycznie zasypiają przed telewizorem po zaledwie 10 minutach wieczornego programu. , związanych m.in. ze złymi nawykami wieczornymi. Tak właśnie wykształcają się tzw. faktem jest że wielu z nas pierwszą fazę snu odbywa przed telewizorem, a do łóżka dociera dopiero po przebudzeniu, czasem już w środku nocy. Liczne badania naukowe wskazują, że zasypianie przed telewizorem może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Jaki? Telewizory emitują niebieskie światło, które zakłóca naturalne procesy biologiczne organizmu, w tym produkcję melatoniny. Melatonina jest hormonem odpowiedzialnym za regulację rytmu dobowego, w tym sygnalizowanie organizmowi, że pora na sen. Badania opublikowane w czasopiśmie "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism" pokazują, że ekspozycja na niebieskie światło przed snem może opóźnić wydzielanie melatoniny nawet o dwie godziny. W rezultacie Włączony telewizor często emituje zmienne dźwięki i światła, które mogą zakłócać cykle snu. Sen składa się z kilku faz, w tym fazy REM, podczas której dochodzi do regeneracji organizmu i konsolidacji wspomnień. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of California wykazało, że zasypianie przy telewizorze prowadzi do częstszych wybudzeń w nocy, co skutkuje niemożnością osiągnięcia głębszych faz snu. Zasypianie przed telewizorem często wiąże się z nieergonomiczną pozycją, co Długotrwałe spanie w takiej pozycji może powodować sztywność mięśni oraz pogorszyć postawę ciała, a w dłuższej perspektywie przyczyniać się do rozwoju przewlekłego Nie tylko fizyczne aspekty są tutaj istotne. Zasypianie przy telewizorze może wpływać na zdrowie psychiczne. Przedłużona ekspozycja na treści telewizyjne, zwłaszcza dramatyczne lub stresujące, może prowadzić do zwiększonego poziomu lęku i podświadomego stresu. Dodatkowo badania opublikowane w czasopiśmie "Sleep Health" wskazują, że Innym negatywnym skutkiem zasypiania przed telewizorem jest zwiększone ryzyko otyłości. Jak wykazano w badaniach opublikowanych w "JAMA Internal Medicine", Wynika to z zakłóceń hormonalnych oraz obniżonej jakości snu, co prowadzi do zmniejszonej energii w ciągu dnia i gorszej samokontroli w kwestii diety. Zakłócenia snu mają także wpływ na zdrowie sercowo-naczyniowe. Badanie przeprowadzone przez American Heart Association wskazuje, że chroniczne zaburzenia snu mogą zwiększać ryzyko zawału serca o nawet 20 proc. Jeśli zasypianie przy telewizorze jest dla ciebie codziennym nawykiem, warto zastanowić się nad zmianą wieczornych rytuałów. Oto kilka praktycznych wskazówek: Źródła: https://academic.oup.com/jcem/ https://www.health.com/condition/sleep/falling-asleep-tv-on
PREV NEWSTornada sparalizoway USA. Uszkodzone domy i tysiace opoznionych lotow
NEXT NEWSJoe Biden twierdzi ze wygraby z Donaldem Trumpem. Podsumowanie nocy
Komisja Europejska odpowiada na roszczenia Donalda Trumpa. "Jesli bedzie to konieczne"
- Jestesmy gotowi bronic naszych interesow w wymiarze handlowym i w innych obszarach jesli bedzie to konieczne - ogosi Olof Gill. Rzecznik Komisji Europejskiej odnios sie w ten sposob do zapowiedzi Donalda Trumpa o ewentualnym naozeniu na Danie wysokich ce jesli kraj nie zgodzi sie na oddanie Grenlandii.
"Nowy wirus z Chin" wcale nie jest nowy. A czy jest grozny
Doniesienia o wirusie hMPV - szybko rozprzestrzeniajacym sie patogenie z Chin lotem byskawicy obiegy swiatowe i polskie media. Czy grozi nam kolejna pandemia Sprawe wyjasnia wirusolog.
Grozny wirus z Chin w kolejnych krajach. Przypadki u sasiadow Polski
Ukraina Niemcy i Wochy to kolejne kraje w ktorych potwierdzono obecnosc wirusa HMPV ktory od kilku tygodni w zawrotnym tempie rozprzestrzenia sie w Chinach. Media rozpisuja sie o scenach "podobnych do pandemii COVID-19" a osoby ktore miay stycznosc z wirusem wspominaja o problemach z mowieniem i oddychaniem.
Ukrainska szansa dla polskich inwestorow. Na stole setki milionow
Choc wojna w Ukrainie wciaz trwa Bruksela zaczea przygotowania do procesu odbudowy. Aktualnie Komisja Europejska analizuje krajowe wnioski o wsparcie dla przedsiebiorcow. Chodzi o gwarancje na preferencyjne kredyty dla zachodnich firm. Jak sie dowiadujemy pula polskich wnioskow moze siegnac 800 mln euro.
Przeduzono wazny program dla osob po 40. roku zycia. Masz jeszcze kilka miesiecy
Po 40. roku zycia wzrasta ryzyko niektorych chorob dlatego wazna jest profilaktyka i...
Wirus hMPV w Europie. Czy powinnismy sie bac Mamy komentarz eksperta
Wysoka goraczka kaszel bol garda metapneumowirus szybko rozprzestrzenia sie w Chinach ale sa juz pierwsze potwierdzone przypadki wirusa hMPV w Portugalii. Czy grozi nam kolejna pandemia