business
Polacy wola lepiej zarabiac na smieciowkach
55 proc. osob wybiera wyzsze pace na umowach cywilnoprawnych. Ozusowanie tzw. smieciowek rzad ma opoznic do 2026 r.
Na zlecenie Pracodawców RP panel badawczy Ariadna spytał pracowników o preferowanych formach zatrudnienia. Co jest najważniejsze dla Polaków w pracy? Przede wszystkim wysokość zarobków. Wskazało na to aż 70 proc. respondentów. Na drugim miejscu jest dobra atmosfera — 61 proc. Na trzecim plasuje się bezpieczeństwo zatrudnienia — 42 proc. Na kolejnych pozycjach znalazły się balans między życiem zawodowym a prywatnym — 32 proc. oraz elastyczne godziny pracy — 24 proc. W ostatnim czasie najbardziej zyskała elastyczność relacji między pracownikami a pracodawcami. Najbardziej preferowane jest zatrudnienie na umowę o pracę, którą ceni aż 76 proc. ankietowanych. Etat kojarzony jest bowiem ze stabilizacją i bezpieczeństwem zatrudnienia oraz prawami pracowniczymi (płatne urlopy, zwolnienia lekarskie). Duży odsetek osób najbardziej ceni sobie jednak elastyczność zatrudnienia i luźniejsze relacje z firmami. A jaka podwyżka skusiłaby etatowców do przejścia na umowę cywilnoprawną? Wzrost wypłaty do 10 proc. nie skusiłby prawie nikogo, dopiero wzrost o ponad 20-30 proc. skłoniłby co piątego pracownika. Co ciekawe, tyle samo osób nie zrezygnowałoby z etatu w zamian nawet za wysoką podwyżkę. Ciekawy jest też wynik badania stosunku stabilności zatrudnienia w relacji do wysokości płacy. 55 proc. respondentów uznało, że ważniejsza jest wysokość wynagrodzenia niż stabilna forma zatrudnienia, czyli umowa o pracę. Co trzeci zatrudniony chciałby pracować dla kilku firm jednocześnie, a co piąty jako niezależny wykonawca. — Rynek pracy się zmienia. Potrzeba elastyczności, którą jeszcze niedawno wskazywaliśmy jako trend głównie wśród młodszego pokolenia, dziś zyskuje na znaczeniu. Wysokość wynagrodzenia i elastyczność świadczenia pracy są obecnie równie ważne jak stabilność i bezpieczeństwo — podkreśla Szymon Witkowski, główny legislator Pracodawców RP. Jednym z kamieni milowych zawartych w KPO jest ozusowanie umów cywilnoprawnych, tzw. śmieciówek, czego obawia się większość pracodawców. Kilka dni temu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, oświadczyła, że ich ozusowanie zostało odłożone do 2026 r.
Raport blisko poowa Polakow kupuje online kilka razy w miesiacu
48 proc. badanych kupuje online kilka razy w miesiacu a prawie 15 proc. nawet kilka razy w tygodniu - wynika z raportu Doswiadczenia e-commerce. Dodano ze ponad jedna trzecia Polakow aczy zakupy stacjonarne i online aby znalezc jak najlepsze promocje i kupony rabatowe.
Miedz tanieje drugi miesiac z rzedu
Choc w piatek cena miedzi rosnie to zmierza do zakonczenia miesiaca duzym spadkiem informuje Reuters.
Akcje InPostu znow beda na GPW
Akcje wasciciela sieci paczkomatow wejda na GlobalConnect rynek prowadzony przez warszawska giede. Pojawi sie na nim takze piec innych duzo bardziej znanych firm.
Inflacja w Japonii przyspiesza rosna szanse na podwyzke stop
Najnowsze dane potwierdziy zdynamizowanie sie presji inflacyjnej w japonskiej gospodarce co zwieksza prawdopodobienstwo ponownego zaostrzenia polityki monetarnej. Dane wspary nieco jena ktory ostatnio wyraznie sie osabia.
Zysk netto j.d. PlayWay w III kw. 2024 r. wzros do 457 mln z
PlayWay mia w III kw. 2024 r. 457 mln z zysku netto j.d. w porownaniu do 274 mln z rok wczesniej - podaa spoka w raporcie.
Szykuja nowy bat na palaczy. Decyzja juz 3 grudnia
W ramach inicjatywy "Pokolenie wolne od tytoniu do 2040 r." Komisja Europejska chce m.in. rozszerzenia stref wolnych od dymu. Pojawi sie pomys by zakazem palenia objac tereny na ktorych moga przebywac dzieci m.in. okolice lokali gastronomicznych. Europosowie debatowali na ten temat i chociaz poczatkowo byli przychylni to w rezultacie zalecen nie uchwalono. To jednak nie koniec.