business
Lekcje od tygrysow i przestrogi od maruderow
W tym roku pierwszy raz w historii Polska dobije do 60 proc. PKB na mieszkanca w USA i znajdzie sie w gronie 20 proc. najbogatszych panstw swiata. A co dalej Historia wielu krajow pokazuje ze pokonywanie kolejnych szczebli rozwojowych jest trudne a z czasem mozliwe jest relatywne cofanie sie w rozwoju. Jaka sciezka podazy Polska
Konwergencja dochodowa Polski przebiega modelowo — stabilnie do góry. I nie chodzi tylko o doganianie Europy Zachodniej. Na tle USA, lidera gospodarczego i technologicznego, wzorzec konwergencji jest ten sam. Dlatego w 2025 r. pierwszy raz w historii dobijemy do 60 proc. PKB na mieszkańca w USA według parytetu siły nabywczej, czyli po uwzględnieniu zmienności kursu walutowego i różnic w poziomie cen. Nasuwa się pytanie — co dalej? Teoretycznie konwergencja dochodowa powinna spowolnić, a domknięcie tego procesu może nigdy nie nastąpić. Im kraj bogatszy, tym mniejsza stopa zwrotu z kapitału oraz słabszy transfer technologii i wiedzy . Czyli im wyższy poziom rozwoju, tym słabszy wzrost. Ale nie jest to jakaś złota zasada konwergencji. W ekonomii nie ma prostych reguł i zależności, każdy kraj rysuje własną ścieżkę rozwoju. Spójrzmy na wykres, który przedstawia konwergencję Polski od 1990 r. do momentu przekroczenia 60 proc., a następnie przedstawia ścieżki dla gospodarek, które przekroczyły ten próg przed nami. Są kraje, które goniły dalej, są też takie, które zatrzymały się w rozwoju lub weszły w regres. Co łączy jednych i drugich? Rzecz jasna — każdy kraj to inna kultura, inny system wartości, otoczenie instytucjonalne, systemy gospodarcze oraz modele rozwoju. Dlatego nie można skopiować strategii sukcesu 1:1 i nigdy nie da się wyjaśnić w 100 proc., dlaczego jeden kraj stał się bogaty, a drugi nie. Ale może są wzorce łączące kraje? Poza dość oczywistymi kwestiami jak edukacja, innowacyjność, B+R, giełda, stabilność polityczna i makroekonomiczna. Warto zajrzeć głębiej. Na początek — takie wzorce istnieją, ale ich odtworzenie jest piekielnie trudne i dlatego wielu krajom nie udaje się przekroczyć pewnego poziomu rozwoju. Przejdźmy do tych wzorców. Czy można być optymistą? Polska prawdopodobnie nie podąży ścieżką Singapuru czy Irlandii, ale może wyznaczyć własną drogę, taką jak dotychczas — stabilnie i do góry. Nie musi pójść ścieżką Japonii, Włoch czy Hiszpanii. Już dziś pod wieloma względami wypada lepiej od tych gospodarek.
PREV NEWSChaos polityczny w Niemczech i Francji blokuje ozywienie gospodarcze
NEXT NEWSDogrywkowe aukcje wespra elektrownie gazowe
To warto wiedziec przed sesja na GPW 6 II 2025
Dziesiec rzeczy ktore warto wiedziec przed sesja na GPW. Informacje ze spoek analizy i rekomendacje.
Orsted znowu tnie program inwestycyjny
Dunski potentat sektora energetyki wiatrowej znaczaco ogranicza swoje inwestycje. Powodem jest wzrost kosztow i problemy z ancuchem dostaw jakie dotykaja jego branze.
Grupa Azoty podpisaa list intencyjny w sprawie dostaw gazu z USA
Grupa Azoty podpisaa list intencyjny z American Gas Partners w sprawie potencjalnej wspopracy w zakresie dostaw gazu z USA.
Nomura zamkniecie luki celnej przez USA osabi wzrost gospodarczy Chin
Ekonomisci Nomura Holdings uwazaja ze decyzja prezydenta Donalda Trumpa zamykajaca luke celna z ktorej korzystay chinskie firmy moze oznaczac znaczace zmniejszenie wartego dziesiatki miliardow dolarow handlu i obnizy wzrost gospodarczy Chin w tym roku informuje Bloomberg.
Andrzej Duda o swojej emeryturze. "Nie sa to wygorowane pieniadze"
Andrzej Duda w wywiadzie dla Kanau Zero zosta wprost zapytany o to ile wyniesie jego emerytura. Obecny prezydent zaznaczy ze nie sa to duze pieniadze biorac pod uwage odpowiedzialnosc jaka ciazy na gowie panstwa. Do tej pory to swiadczenie pobiera trzech ludzi w Polsce zaznaczy.
Zapasy ropy w USA rosna. Eksperci ostrzegaja przed nadpodaza
Ceny ropy na swiatowych giedach odnotowuja wzrosty choc nadal utrzymuja sie na poziomach zblizonych do najnizszych w tym roku. Wzrost amerykanskich zapasow ropy naftowej moze sugerowac potencjalna nadpodaz ostrzegaja eksperci.